Hanna Kaspiarovich's profile

KONCEPCJA PROJEKTU PLANU MIASTA

KONCEPCJA PROJEKTU PLANU MIASTA
Opracowywany region jest obszarem o dużym potencjale w wielu aspektach: gospodarczym, przyrodniczym i turystycznym.
Znajdują się tutaj tereny wciąż niedostatecznie wypromowane. Aby powstrzymać odpływ ludności do większych miast oraz napływ ludności do Ciężkowic, sugeruje się działania skupione na promocji lokalnej tradycji, ochronę przyrody, rozwój usług turystycznych, sanatoryjnych, hotelowych oraz przemysłu związanego z lokalnymi produktami. Dużym potencjałem Ciężkowic jest Rezerwat Przyrody Nieożywionej, który należy zintegrować z miastem poprzez trasy pieszo-rowerowe z towarzyszącymi usługami. Rzeka Biała to potencjał rozwoju usług rekreacyjnych takich jak kempingi, kąpielisko, przytań kajakowa.
Rozwojowi sprzyja dobra komunikacja Ciężkowic z regionem. Przez Ciężkowice przebiega droga wojewódzka nr 977 łącząca Tarnów z Gorlicami. Na odcinku Nowy Sącz - Gorlice przebiega droga krajowa 28, nazywana trasą karpacką. Droga wojewódzka 981 łączy Zborowice z Krynicą-Zdrój, a 980 Biecz z Jurkowem. Region ma regularne połączenia kolejowe. Na stacji Bogoniowice-Ciężkowice zatrzymując się pociągi kursujące w relacjach Kraków/Tarnów – Nowy Sącz – Krynica-Zdrój oraz Kraków – Zagórz.

Rzeźba terenu 
Gmina Cieżkowice położona jest w obrębie Pogórza Karpackiego w Mezoregionie Pogórza Ciężkowickiego. Dolina rzeki Białej dzieli gminę na dwie części, które leża w obrębie mikroregionów – Płaskowyżu Rożnowskiego (zachodnia część gminy) i Garbów Rzepiennickich (wschodnia część). Ukształtowanie omawianych terenów to liczne pasma pagórków i dolin.
Obszar ten wyróżnia się dużą liczbą źródeł o małej wydajności i dużym zagęszczeniem sieci rzecznej.
Część projektowo-koncepcyjna
Instalacja wodno-kanalizacyjna 
Obszar planowanej zabudowy mieszkaniowej oraz usługowej będzie wymagał zaprojektowania sieci kanalizacyjnej. W ramach inwestycji należy:
• wybudować 2 kilometry sieci kanalizacyjnej (tłoczonej i grawitacyjnej) 
• wykonać przyłącza kanalizacyjne o długości około 1,2 km. 
• Podłączyć nową sieć kanalizacyjną do istniejącej sieci. Obszar planowanej zabudowy mieszkaniowej oraz usługowej będzie wymagał również zaprojektowania sieci wodociągowej. 
Nowa sieć wodociągowa będzie podłączona do istniejącego ujęcia wody w Ciężkowicach. W ramach inwestycji należy: 
• zbudować sieć wodociągową z rur PE HD o średnicy fi 200 mm na łącznej długości 2 km. 
• podłączyć nową sieć do istniejącej sieci wodociągowej.

Projekt kanalizacji deszczowej 
Projekt przebudowy sieci kanalizacji deszczowej odwadniającej drogę lokalną gminną i drogę dojazdową gminną zlokalizowaną przy nowo projektowanym obszarze obejmuje: 
• budowę oraz przebudowę studni kanalizacyjnych 
• budowę oraz przebudowę kolektorów kanalizacyjnych 
• budowę wpustów deszczowych wraz z przykanalikami 
• budowę przykanalików rur spustowych odwadniających dachy budynków.
Na przedmiotowym terenie panują dobre (proste) warunki wodne. Projektowana inwestycja w całości zlokalizowana będzie w warstwie podłoża gruntowego o dobrych parametrach geotechnicznych. W rejonie posadowienia projektowanych obiektów występują proste warunki gruntowe natomiast projektowane obiekty kwalifikują się do następującej kategorii geotechnicznej: 
• Sieć kanalizacji deszczowej– pierwsza kategoria geotechniczna, proste warunki gruntowe.

Projekt sieci elektrycznej 
Budowa infrastruktury sanatoryjno-uzdrowiskowej spowodują zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną i konieczność przeprowadzenia niezbędnych inwestycji na projektowanym terenie o planowanych funkcjach turystyczno-uzdrowiskowych. Zgodnie z planem rozwoju projektowanego terenu planuje się: 
• wydanie 30 szt. warunków przyłączenia oraz zawarcie umów o przyłączenie w IV, V i VI grupie przyłączeniowej na łączną moc przyłączeniową 1100 kW, 
• budowę przyłączy napowietrzno-kablowych wraz z rozbudową sieci. Zapewnienie odpowiednich parametrów jakościowych dostarczanej energii elektrycznej, zwiększenie niezawodności dostaw energii oraz zmniejszenie strat planuje się poprzez sukcesywną modernizację układu zasilania sieci dystrybucyjnej średniego napięcia, budowę nowych stacji transformatorowych oraz modernizację linii niskiego napięcia. 
Miasto Ciężkowice wspiera efektywność energetyczną na swoim terenie. Nowo projektowane obiekty publiczne będą miały wysoką efektywność energetyczną.

Projekt gazyfikacji 
Gmina Ciężkowice posiada bardzo dobrze rozbudowaną i utrzymaną sieć gazowniczą średniego ciśnienia. Z gazu sieciowego korzysta obecnie w gminie Ciężkowice około 5,5 tys. osób. Szacuje się, iż znaczna część z uwagi na wysokie koszty paliwa nie wykorzystuje obecnie gazu w swoich domowych instalacjach zarówno o celów grzewczych, jak i CWU. 
Z informacji uzyskanych od Karpackiej Spółki Gazownictwa wynika, że sieć ta jest w stanie zapewnić dostawę gazu do nowych odbiorców wg zaistniałych potrzeb. Planowana rozbudowa sieci na terenie projektowanym zakłada: 
• 20 nowych przyłączy 
• rozbudowę sieci o 877 m.

Projekt układu drogowego, kolejowego i pieszo rowerowego 
Istniejąca droga gminna dojazdowa oraz lokalna w projektowanym terenie we wschodniej części Ciężkowic posiadają szerokość 6,5-7,0 m. Nawierzchnia wykonana jest z betonu asfaltowego. W projekcie zaplanowano poszerzenie drogi poprzez budowę chodnika o szerokości 1,8 m z betonowej kostki typu „trylinka” oraz budowę ścieżki rowerowej o szerokości 2,5 m o nawierzchni z betonu asfaltowego. Zabudowa jednorodzinna wolnostojąca na terenach przy ulicy Tysiąclecia będzie w drugim i trzecim rzędzie dostępna z gminnych dróg dojazdowych. 
Na projektowanych obszarze zaplanowano trasy piesze oraz rowerowe: 
• Ciąg pieszo-rowerowy prowadzący z Wąwozu Czarownic przechodzący przez teren zabudowy wielorodzinnej, plac publiczny, prowadzący w kierunku cieku wodnego oraz ul. Tysiąclecia, a potem do projektowanego amfiteatru znajdującego się w sąsiedztwie rezerwatu “Skamieniałe Miasto”. 
• Ciąg pieszo-rowerowy prowadzący z Kempingu nad rzeką Białą, prowadzący do amfiteatru leżącego w sąsiedztwie rezerwatu “Skamieniałe Miasto”. 
• Szlak turystyczny biegnący od Kempingu nad rzeką białą, przez rynek i historyczną część miasta, potem wzdłuż cieku wodnego na projektowanym terenie aż do Domu Rekolekcyjnego.

Gospodarka odpadami 
Zbieraniem odpadów stałych na projektowanym terenie będzie zajmować się firma “KOMBUD", która na podstawie indywidualnych umów z mieszkańcami i przedsiębiorstwami prowadzi cotygodniową zbiórkę śmieci. 
Zmieszane odpady komunalne z projektowanych zabudowań kierowane będą do sortowni zmieszanych odpadów komunalnych. Sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady wielkogabarytowe, chemikalia, a także odpady niebezpieczne można będzie oddać do Mobilnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) obsługiwanego przez Przedsiębiorstwo Komunalno-Budowlane „KOMBUD” Sp. z o.o. 
Odpady medyczne z projektowanych terenów usług zdrowia będą odbierane przez firmę “KOMBUD”.
Perspektywa odręczna
KONCEPCJA PROJEKTU PLANU MIASTA
Published:

Owner

KONCEPCJA PROJEKTU PLANU MIASTA

Published:

Creative Fields